שאלות נפוצות

 • האם ילדים בוגרים מספיק בשביל ללמוד פילוסופיה?
  ילדים שואלים שאלות פילוסופיות מגיל צעיר, שאלות כמו למה, מדוע ואיך נשמעות פעמים רבות בשיחה עימם. ילדים הם פילוסופים קטנים שחוקרים בסקרנות אמיתית את העולם סביבם. לכן, לשוחח עם ילדים על שאלות פילוסופיות מסייע להתפתחותם. הילדים לא לומדים היסטוריה של הפילוסופיה אלא כיצד לחקור שאלות שמעניינות אותם וכיצד לבטא את קולם.
 • מה ההבדל בין ילדים פילוסופים למבוגרים פילוסופים?
  גם מבוגרים שואלים שאלות פילוסופיות, אם באקדמיה ואם בשעות הפנאי. ההבדל הוא בשפת השאילה. מבוגרים משתמשים בשפה טכנית יותר ומופשטת ואילו אצל ילדים הפילוסופיה מבוססת על חוויות מהיומיום. מעניין לראות עד כמה שאלות של מבוגרים וילדים דומות זו לזו ועד כמה תשובותיהם יכולות להפרות אחת את השנייה. לכן, כדאי למבוגרים פילוסופים וגם לילדים פילוסופים, לשוחח אלו עם אלו.
 • האם מסוכן ללמד ילדים פילוסופיה?
  הפילוסופיה עוזרת לנו להבין את עצמנו ואת העולם טוב יותר. הפילוסופיה לא נותנת תשובות ולא קובעת מעשים. הפילוסופיה היא דרך חשיבה על שאלות. ההחלטות שאנו עושים הן לפי דעותנו ואמנותנו. הפילוסופיה עוזרת לילדים להיות סבלנים יותר כלפי רגשות וכלפי אחרים.
 • ומה קורה אם הילדים שואלים על אלוהים?
  אלוהים הוא נושא מרכזי בכל הדתות. הפילוסופיה עסקה רבות בנושא זה ועזרה להבהיר מושגים רבים. הפילוסופיה מתחילה מהאמונה ולכן איננה סותרת אותה. אנשים מאמינים רבים (הרמב”ם, הרב קוק, אבן רושד ועוד) הם בעלי רקע נרחב בפילוסופיה. הפילוסופיה עוזרת לנו להבין ולנמק את אמונתנו
 • כיצד הפילוסופיה עוזרת לילדים? האם לא עדיף שישחקו?
  פילוסופיה היא חלק מהחיים. היא עוזרת לנו להבנות את הניסיון שלנו בעולם. הפילוסופיה עוזרת לילדים לפתח את החשיבה שלהם, ללמד אותם כיצד להקשיב לאחרים וגם מגלה רעיונות חדשים. הפילוסופיה היא חלק מהמשחקים בחוץ, מהשיחות בבית ולדעתנו כדאי שגם תהיה חלק מהלימודים בכל גיל.
 • האם לימוד פילוסופיה מתאים רק לילדים מחוננים?
  שאלות פילוסופיות משותפות לכל בני האדם ולילדים בפרט. מכיוון שכולנו חווים את העולם, יש לנו גם מה להגיד ולשאול על מה שקורה בתוכו. הפילוסופיה מאפשרת לנו לבטא את מחשבותנו גם אם איננו מצטיינים במתמטיקה או היסטוריה.
 • כיצד מלמדים ילדים פילוסופיה?
  לחצו כאן.

אם יש לכם שאלות נוספות, אתם מוזמנים לכתוב אלינו info@philosophy4life.org ונשמח לענות.